יצירת קשר

מלאו את הטופס או צרו קשר בטלפון: 03-603-51-60

* שדה חובה!

מעליות בבניין המגורים המשותף – אזור מלחמה

 

בנייני המגורים המשותפים הנבנים בשנים האחרונות בישראל, מאופיינים בעיקר בריבוי קומות שלא היה אופייני לבניה הישראלית בשלהי המאה הקודמת, ועם ריבוי הקומות התרבו גם הבעיות הנוגעות לשמירה על תקינות הציוד המשותף בבניין ולביטחונם של דיירי הבית. אחד האזורים הבעייתיים ביותר בכל בניין מגורים משותף כזה הוא מעלית הבניין, כאשר ברבים מהבתים המשותפים קיימות שתי מעליות ולעיתים אף יותר מכך. היכולת של וועד הבית למנוע וונדליזם והשחתה של המעליות הולכת ופוחתת ככל שכמות הדיירים בבניין גדלה וככל שמספר המעליות בבניין גדל.

אחת התקופות הרגישות ביותר לפגיעה במעליות היא בעיקר בתקופת האכלוס הראשוני של הבית המשותף ובשנים הראשונות לקיומו. בתקופת האכלוס עוברות לבניין משפחות רבות המקבלות את ביתן החדש, ועושות שימוש מסיבי ולרוב לא אחראי במעליות לצורך הובלת תכולת הדירה אל הבית. בתקופה זו סביר להניח שיתקלו דיירי הבניין בפרצופים זרים רבים המכניסים ארגזים ופריטי ריהוט וציוד חשמל למעלית, יעכבו את הדיירים, כאשר בסיומו של כל יום יתגלו נזקי ההובלות שנגרמו על ידי אחד הצוותים המובילים.

 

מאכלוס עד שיפוץ – נזקים מתמשכים במעליות הבית המשותף

 

עם סיום האכלוס המלא של הבניין, בניגוד למה שניתן לחשוב, לא ייעלמו הנזקים אשר נגרמים למעליות, שכן בשנים הראשונות נוהגות משפחות רבות לבצע התאמות אישיות לביתן החדש, כך שעם סיום האכלוס, יופיעו פרצופים חדשים במסדרונות הבית המשותף. אנשי גבס, נגרים, חשמלאים, טכנאי מיזוג ובעלי מקצוע אחרים, הנדרשים על ידי הדיירים לבצע עבודות שיפוץ והתאמה של הדירה החדשה לצרכי המשפחה. בעלי המקצוע מביאים איתם ציוד רב ובדרך כלל אינם מקפידים על שמירה על הציוד המשותף כאשר מבחינתם זו איננה אלא עוד "נקודת עבודה" ביום העבודה הארוך שלהם. חשוב לציין כי לא כל בעלי המקצוע באופן גורף הם אנשים שאינם אחראים הגורמים נזקים, אולם ריבוי בעלי מקצוע לאורך התקופה מביא עימו גם נזקים שנגרמו שלא במתכוון או פשוט בגלל עומס העבודה.

מעליות הבניין בתקופות אלא מבצעות עבודה מאומצת שאיננה שגרתית לעומסי העבודה הרגילים להם מיועדת המעלית. השימוש המסיבי הזה בתוספת חוסר אחריות מצד המשתמשים מובילים לא אחת לנזקים גדולים למעלית המהווה את אחד הגורמים היקרים יותר לתפעול בבניין המשותף. אחד הויכוחים הנפוצים בבניין המשותף הוא על מי מוטלת האחריות לשלם על הנזקים שנגרמו, כאשר לא תמיד ידוע בוודאות מי ביצע את הנזק, והאשמות הדדיות גורמות לסכסוכי שכנים, ולהטלת התשלום על כלל תושבי הבניין גם אם אין להם חלק בגרימת הנזק.

 

מערכת מצלמות בליסינג תפעולי – מסלול ייחודי לוועדי בתים משותפים

 

חברת JMS המתמחה בהטמעה של מערכות צילום ואבטחה מתקדמות, מציעה כיום לוועדי בתים, מסלול ייחודי הכולל התקנת מצלמות במעליות עצמן, המתעדות את המתרחש במעלית בכל שימוש שנעשה בה. לצורך חיסכון בנפח אחסון, מופעלות המצלמות אך ורק במהלך השימוש במעלית כאשר בשעת עצירה מוחלטת המצלמות מפסיקות את פעולתן. התקנת מצלמות במעליות ייחודית לחברת JMS אשר התמחתה בפרויקטים מורכבים עבור גופים בכל קנה מידה במשק הישראלי ובמדינות אחרות בעולם. מעבר לייחודיות ההתקנה מציעה החברה לוועדי בתים מסלול ליסינג חודשי לפיו נשארת המערכת בבעלות ובאחריות החברה, כאשר וועד הבית משלם עבורה תשלום חודשי, המבטיח לו תזרים נוח יותר ללא צורך בהכבדה תקציבית על דיירי הבניין. מסלול הליסינג של החברה מבטיח תחזוקה שוטפת ותפעול תקין כך שהמערכת לא תהפוך עם הזמן ל"פיל לבן" כפי שקורה במערכות הנרכשות במסלולים רגילים מחברות אחרות. במהלך השימוש יוכל וועד הבית לשדרג את המערכות בהתאם לפיתוחים הטכנולוגיים העתידיים (בתוספת תשלום) ולהבטיח לבניין מערכת ביטחון מתקדמת ועדכנית לכל אורך השימוש במערכת.