יצירת קשר

מלאו את הטופס או צרו קשר בטלפון: 03-603-51-60

* שדה חובה!

עיר ללא אלימות – מפרויקט עירוני לפרויקט לאומי

 

בשנת 2004 יזמה עיריית אילת פרויקט חדשני שעדיין לא שמעו עליו בישראל. העירייה בחרה לפרוייקט את השם "עיר ללא אלימות" ומטרתה העיקרית הייתה להפחית באופן משמעותי את רמת הפשיעה והאלימות ששררו באילת לפני הפרויקט. אילת המשמשת כאחת מערי התיירות התוססות ביותר בישראל משכה אליה במשך שנים בעיקר בשל ריחוקה הגיאוגרפי גם לא מעט גורמים שליליים שהתבססו בעיר והפריעו לצמיחתה התיירותית והרחיקו ממנה את האורחים הישראלים והתיירים הנורמטיביים מהם העיר חיה ומתקיימת.

 

במסגרת הפרויקט הוגדרו לו כמה עקרונות יסוד ונקבעה נוסחה כללית לפיה הוא יעבוד. בנוסח הגדרת עקרונות היסוד נקבע כי : "תכנית עיר ללא אלימות היא מודל עבודה חדשני להתמודדות עם כלל סוגי האלימות בישוב ברמה עירונית – מערכתית. התכנית מבוססת על התמודדות מערכתית ברמה עירונית עם תופעות שונות של אלימות ובכללן אלימות במשפחה, אלימות בכבישים, אלימות בקרב מתבגרים, אלימות בבתי ספר ואלימות עבריינית, תוך זיהוי מכנים משותפים ובניית פתרונות לתופעות השונות, שיתוף פעולה בין גורמים מהמגזרים השונים, וגיוס כל המערכות המתמודדות עם הנושא (חינוך, רווחה, משטרה, בריאות) במטרה לפתור את בעיות האלימות בעיר. קהל היעד הוא המגיבים החברתיים לאלימות ולא הגורמים האלימים עצמם ובניגוד למקובל, אינה מתמקדת בתחום אחד של פעילות (למשל: אלכוהול), או בסוג אחד של אוכלוסייה (למשל: נוער)."

 

בשנת 2005 הוחל ביישום הפרויקט באילת, וכבר בשנת 2006 הבינו בעיריית אילת כי מדובר בלא פחות ממהפכה חברתית ששינתה את פני העיר לחלוטין. עם הגעת הסטטיסטיקה האילתית לידי הממשלה, הוחלט מיד על הרחבת הפרויקט לערים נוספות בארץ, ונכון לשנת 2013 מופעלת התוכנית ב-98 רשויות שונות בישראל והתוצאות החיוביות ממשיכות לדבר בפני עצמן.

 

מערכת עיר ללא אלימות \ עיר בטוחה של JMS

 

צוות המהנדסים של JMS הינו היחידי במדינת ישראל עם ניסיון בתכנון וביצוע כוללני של עיר ללא אלימות. הפרויקט – בו לקחו חלק מהנדסנו- בוצע מחוץ לגבולות מדינת ישראל ונפרשו בו אלפים רבים של מצלמות ויחידות קצה. כחלק מהפרויקט נעשה שימוש נרחב במצלמות שמוקמו במוסדות חשובים, באזורים מועדים וברחובות העיר עצמה. הפרויקט תוכנן כך שהמוקד העירוני יכול לנטר את כל הפעילות המתרחשת במקומות בהם הוצבו המצלמות, ולהציע תגובה מהירה ויעילה לכל אירוע אלים מכל סוג, בין אם מדובר בקטטת רחוב בין בני נוער, תקיפת אזרח תמים, התפרצות לבית או אפילו מקרים של ניסיונות גניבת רכבים בשעות לילה מאוחרות.

 

בארץ – תכננה חברת JMS והחלה בפרישת מצלמות "עיר ללא אלימות" במערכת החינוך של עיריית בת-ים. העיר שסבלה במשך שנים מדימוי ציבורי גרוע ומדימוי חינוכי גרוע אף יותר עברה בשנים האחרונות מהפיכה של ממש בתחום החינוך, ובשנה האחרונה זכתה בפרס שר החינוך על הישגי התלמידים, ופרס נוסף על היותה הראשונה להטמעת מערכות מתקדמות במוסדות החינוך ומעבר לבתי ספר חכמים.

 

 

מערכת מצלמות בליסינג תפעולי – הדרך הנוחה לשמור על ביטחון התושבים שלך

 

מערכת המצלמות של JMS ממוקמת במקומות האסטרטגיים שנקבעו על ידי הרשות המקומית, ואשר נחשבים על ידה כ"מועדים לפורענות". קיומה של המערכת מהווה גורם הרתעה משמעותי, המביא להפחתת מספר אירועי האלימות באופן מיידי וברור, ובשילוב תגובה ראויה של רשויות אכיפת החוק כמו פקחים, המשמר האזרחי והמשטרה, הן מספקות את התשובה המושלמת לסביבה בטוחה ונקיה מאלימות מכל סוג שהוא עבור אזרחי אותה עיר. חברת JMS שכאמור נטלה חלק גדול בהקמת מערכות המצלמות בבתי הספר בבת ים, מאפשרת לעיריות ולמוסדות נוספים הקמה של מערכות מתקדמות במודל של ליסינג תפעולי ואיננה מחייבת את העירייה לרכוש את המערכות במלואן. המסלול הזה, שהוא ייחודי לחברה ונובע מהכרתה בצורך החיוני שבהפחתת האלימות בכל מקום, איננו מכביד על העירייה ומאפשר לה להטמיע מערכות נרחבות בהיקפים גדולים ללא חריגה מהתקציב, תוך הבטחה מלאה לשמירה על בטחון התושבים, שיפור השירות הניתן על ידי העירייה לאזרח, ושמירה על מסגרת תקציב מאושר.