יצירת קשר

מלאו את הטופס או צרו קשר בטלפון: 03-603-51-60

* שדה חובה!

בנייני מגורים משותפים - עם הגובה גוברת גם כמות הבעיות

 

החיים בבניין מגורים משותף הינם חלק בלתי נפרד מהוויית המגורים בישראל. בשנים האחרונות כתוצאה ממחסור חמור בקרקעות זמינות לבניה ומצפיפות אוכלוסין הולכת וגוברת בעיקר בערים הגדולות, ישנה מגמה בולטת של משרד השיכון להפחית בבניה הנמוכה ולהעלות את אחוזי הבניה לגובה. אם בשנות השישים והשבעים היו רב הבניינים בישראל בני ארבע עד חמש קומות לכל היותר הרי שבשנות התשעים ובתחילת המאה הנוכחית בניין מגורים נוכחי הוא בן עשר קומות לפחות ולמלה מכך. המשמעות של בניה לגובה מעבר לחיסכון בקרקע, היא בעיקר בכך שכמות גדולה של משפחות מסוגים ומרקעים יותר מדי שונים חיות יחד במרחב אחד החולק מעבר לדירה הפרטית שטחים משותפים רבים, והדאגה לשלומם ובעיקר לשלמותם של השטחים המשותפים הופכת מורכבת יותר.

 

האחריות לשמירה על האזורים המשותפים בבניין כמו הלובי, איזור האשפה, המחסנים, המעליות והמסדרונות שבין הדירות, מוטלת באופן עקרוני על וועד הבית שנבחר על ידי דיירי הבניין. מבחינת שיטת ניהול וועד הבית, לא חלו שינויים רבים בחוק הישראלי, ודרך בחירתו, סמכויותיו ודרכי הפעולה שלו נשארו למעשה דומים מאד לאלו שהיו לוועדי הבתים הישנים, בהבדל המשמעותי של הכמות הגדולה משמעותית של הדיירים בבניין. אחת הדרכים בהן בחרו וועדי בתים רבים להתמודד עם השמירה על שלמות הציוד המשותף והאזורים המשותפים, היא סגירה של הבניין לאנשים מן החוץ על ידי דלתות ראשיות המופעלות במערכות אינטרקום, ובשנים האחרונות, רישות של האזורים המשותפים במצלמות אבטחה המתעדות את הנעשה באזורי הבניין המשותפים בכל שעות היממה.

 

ההיבטים החוקיים והבעיות האפשריות במערכת מלמות בבניין המשותף

 

השימוש במצלמות בבניינים משותפים, אשר הפך נפוץ בשנים האחרונות הוליד גם לא מעט בעיות. כך למשל קיימת סוגיית השמירה על צנעת הפרט ועל פרטיות הדיירים העלולה להתנגש עם הצורך בביטחון ובשמירה על הציוד. רבות מהחברות הקיימות בשוק אינן בקיאות היטב בהיבטים החוקיים הנוגעים להתקנת מצלמות ולעיתים מגלה וועד הבית כי עליו להסיר או לשנות מיקומן של מצלמות שהוצבו במקומות בעייתיים, דבר הדורש הוצאה נכבדה נוספת וטרחה מיותרת לוועד ולדיירים. כמו כן ישנה שאלת העלות של התקנת מערכת כזו, ויתרה מכך "על מי תוטל האחריות להפעלתה?", תפעולה השוטף ותחזוקתה של המערכת. חברות רבות בשוק הישראלי מציעות לוועדי בתים מערכות צילום מתקדמות הדורשות תשתיות מסובכות, במחירים גבוהים ולא תמיד מספקות את האחזקה והתפעול השוטף, כך שבפועל מלבד ההתקנה, מוציא וועד הבית סכומים גבוהים הנגבים מהדיירים, על מערכת שלא תמיד עובדת, איננה תמיד מספקת כיסוי ראוי לאזורי הבניין הדורשים השגחה, וכל ההשקעה יורדת לטמיון כשהמערכות שוכבות באבן שאין לה הופכין, ובעת הצורך לא יהוו התראה מספקת או לא תוכלנה לשמש ככלי עזר למציאת ואנדליסטים או שכנים הפוגעים ברכוש המשותף.

 

 

התקנת מערכת מצלמות איכותית בבניין המשותף – כדי לשתות חלב לא צריך לקנות את הפרה

 

חברת JMS המורכבת מצוות מוכשר של מהנדסי אלקטרוניקה וטכנאים המתמחים במערכות אבטחה ומערכות בקרה מתקדמות, ואשר השתתפה בהקמה ותפעול של פרויקטים בינלאומיים ומקומיים חשובים, מאפשרת היום לוועדי בתים המעוניינים במערכות יעילות ובעלות סבירה הרבה יותר מהמקובל, ליישם מערכת מצלמות מהמתקדמות ביותר בשוק וזאת בהתאם לשני מסלולים אפשריים בהתאם ליכולותיו ולרצונותיו של וועד הבית ודיירי הבניין. במסלול הראשון יכול וועד הבית לרכוש את המערכת כולה, כאשר עם סיום ההתקנה והפעלת המערכת, תעבור האחריות להפעלה ותחזוקה שוטפת של המערכת לוועד הבית, כפי שמקובל בכל מערכת רגילה – כמובן, עם ליווי מקצועי ושירות מקצועי של חברת .JMS באפשרות השניה מציעה החברה מסלול הייחודי אך ורק לה והמאפשר לוועד הבית לרכוש מערכת מתקדמת על פי כל דרישה, אולם במקום לרכוש את המערכת, לשלם עליה במסלול ליסינג חודשי, כך שהמערכת נשארת בבעלות החברה, והיא אחראית לתחזוקה השוטפת שלה, ולמתן השירות השוטף לתפקוד הפעיל של המצלמות שהותקנו בבניין. מבחינת וועד הבית מדובר במסלול המאפשר לו הסדר תשלומים שאינו מכביד על הדיירים ומקל את העברת ההחלטה וגביית הכסף, ומאידך מבטיח לדיירי הבניין ביטחון מלא ומערכת תקינה בכל עת.